Utrudljivost je pogost simptom, ki spremlja osebe z multiplo sklerozo (MS). Velik delež oseb z MS (40%-80%) ga opisuje kot najbolj neprijeten znak bolezni. Utrudljivost je v osnovi nevidna, oseba z MS zazna le njen vpliv na vsakodnevno delovanje.
Izraža se lahko kot
- nezmožnost ali slabše izvajanje osnovnih dnevnih aktivnosti (npr. oblačenje, gibanje, hranjenje),
- vpliva na: izvajanje življenjskih vlog,
- delovno sposobnost,
- preživljanje prostega časa in
- reševanje vseh izzivov v vsakdanjem življenju.
Pojavnost utrudljivosti običajno niha tekom časovnega obdobja. To je tekom dneva, tedna, meseca. Lahko je akutna in pogosto spremlja zagon bolezni vendar če traja več kot 6 tednov postopoma preide v kronično obliko.
Primarna in sekundarna utrudljivost
Utrudljivost ločimo na primarno in sekundarno. Primarna utrudljivost se prepozna kot
- preobčutljivost za temperaturo,
- ali kot neprekinjeno obliko utrudljivosti, ki lahko traja tudi dan ali več,
- ali pa kot tako imenovano krajšo, prekinjeno utrudljivost, ki se pojavi ob določeni aktivnosti (npr. med sprehodom, pisanjem).
Sekundarna utrudljivost lahko sovpada z
- motnjami razpoloženja,
- slabšo higieno spanja,
- zmanjšano telesno aktivnostjo,
- stresom in
- okužbami.
Nekateri bolniki so bolj utrudljivi med izvajanjem telesnih aktivnosti, drugi med izvajanjem miselnih opravil ali v socialnih stikih. Omenjene vrste utrudljivosti (telesna, miselna, socialna) se lahko medsebojno prepletajo in tudi sočasno pojavljajo.
Zdravljenje utrudljivosti
Za zdravljenje utrudljivosti trenutno še ni prepričljivih zdravil. V kliničnem delu psihologi, fizioterapevti in delovni terapevti uporabljajo ne-farmakološke pristope, s katerimi se zmanjšuje njen negativen vpliv na izvajanje aktivnosti iz vsakdanjega življenja.
V delovni terapiji se npr. izvaja slovenska priredba po kanadskem Programu za obvladovanje utrudljivosti. V procesu spopadanja z utrudljivostjo je najprej pomembno, da oseba z MS prepozna svoj vzorec pojavljanja utrudljivosti. Ta proces lahko traja kar nekaj tednov. Pomembno je, da oseba z multiplo sklerozo prepozna kdaj, kje in na kakšen način se utrudljivost pojavlja ter kako jo oseba z MS doživlja.
Dnevnik za spremljanje utrudljivosti
Pri tem procesu prepoznavanja svojega profila pojavljanja utrudljivosti je lahko v podporo tudi Dnevnik za spremljanje utrudljivosti (v tiskani obliki / Aplikacija). Na osnovi dobrega poznavanja lastnega profila pojavljanja utrudljivosti ima oseba z MS boljše možnosti, da učinkovito vnaša strategije za obvladovanje utrudljivosti.
Za lažjo uporabo aplikacije Dnevnik utrudljivosti vas vabimo, da si ogledate video s Katjo