Funkcija roke temelji na koordiniranih gibih prstov. Pri funkciji roke je pomembna tudi spretnost. Le ta je definirana kot sposobnost zavestnega finega gibanja med določeno nalogo z majhnimi predmeti. Pri spretnosti poznamo fino ter grobo motoriko.
- Pri fini motoriki se uporablja manjše mišice rok, kot so mišice v zapestju in prstih. Fina motorika pomembno vpliva na kakovost, natančnost in hitrost izvajanja različnih opravil, pri katerih uporabljamo dlani in prste. Uporabljamo jo pri pisanju, striženju, šivanju, sestavljanju kock ali sestavljank, zapenjanju gumbov ter mnogih drugih opravilih.
- Medtem ko se pri grobi motoriki uporablja velike mišice npr. mišice ramen, rok, nog, trupa ali celega telesa. Uporabljamo jo pri hoji, teku, plazenju, sedenju, vožnji kolesa in pri mnogih drugih aktivnostih.
Spretnost roke najenostavneje ocenimo s testom devetih zatičev. Ta je v zadnjih letih najpogosteje uporabljeno merilno orodje za določanje funkcijskih sposobnosti zgornjega uda pri osebah z MS. Pri tem testu se meri hitrost izvedbe naloge, obenem pa se opazuje tudi natančnost. Pacientova naloga je, da zatiče iz posodice čim hitreje enega za drugim vstavi v luknjice in nato nazaj v posodico. Test se zmeraj začne z dominanto roko, nato se ga ponovi še z nedominantno. Oseba z MS ima na voljo tri poskuse z vsako roko. Izid testa je povprečni čas v sekundah, ki ga pacient porabi za izvedbo naloge. Pri tem se izračuna povprečni čas treh meritev posamezne roke. Slabša, ko je fina motorika roke, daljši je čas, ki je potreben za dokončanje naloge.
S tem testom se lahko dolgoročno opazuje pacientova funkcija rok in zmožnost opravljanja vsakodnevnih opravil.
Prispevek je pripravila Patricia Bitenc, dipl.m.s.