S prodromalnim stadijem se srečamo pri nekaterih nevroloških boleznih. Gre za obdobje pred nastopom za bolezen značilnih težav, v katerem se pojavljajo nespecifični in za bolezen netipični simptomi. Dobro opredeljeno je prodromalno obdobje na primer pri Parkinsonovi bolezni, pri kateri se lahko slabši voh ali motnje spanja pojavijo že veliko let pred začetkom težav z gibanjem.
V zadnjih letih je vse več dokazov o obstoju prodromalnega obdobja tudi pri multipli sklerozi
Študije ugotavljajo, da ljudje 5 ali celo 10 let pred potrditvijo diagnoze multiple skleroze pogosteje obiskujejo osebnega zdravnika in druge ambulante v primerjavi s splošno populacijo. V prid bolezenskemu dogajanju v tem obdobju govorijo tudi serumske vrednosti lahkih verig nevrofilamentov. Ti proteini so biološki označevalci poškodbe izrastkov živčnih vlaken in so v krvi povišani že 6 let pred začetkom prvih običajnih simptomov bolezni.
V zadnjem letu sta bili objavljeni dve na veliki populaciji temelječi kanadski raziskavi, kjer so preučevali pogostost in breme psihiatričnih motenj in gastrointestinalnih težav v letih pred začetkom multiple skleroze. Psihiatrične motnje, vključno z depresijo in anksioznostjo, so pogostejše pri ljudeh z multiplo sklerozo kot pa pri splošni populaciji. Te težave negativno vplivajo na kakovost življenja in napredovanje prizadetosti ter potencialno povečajo tveganje za umrljivost. V raziskavi so potrdili, da je prevalenca ali razširjenost psihiatrične obolevnosti pri ljudeh z multiplo sklerozo višja v primerjavi s splošno populacijo v petih letih pred začetkom bolezni ali postavitvijo diagnoze ter da se v teh letih postopoma tudi povečuje. Ta ugotovitev kaže na to, da predstavljajo psihiatrične motnje pomembno breme že zgodaj v poteku multiple skleroze in so lahko del prodromalnega obdobja te bolezni. Do podobnih ugotovitev so prišli že v nekaterih preteklih raziskavah. Izkazalo se je tudi, da je incidenca psihiatričnih motenj višja pri drugih imunsko pogojenih vnetnih boleznih, kot so revmatoidni artritis in vnetne bolezni črevesja. Razlogi so lahko različni. Lahko gre za vpliv psihosocialnih obremenitev, povezanih z drugimi simptomi v prodromalnem obdobju. Vzrok je mogoče iskati tudi v skupnih genetskih predispozicijah in rizičnih dejavnikih. Nekateri domnevajo, da gre lahko za podobne bolezenske procese in da je nizkostopenjsko vnetje v centralnem živčevju v ozadju tako multiple skleroze kot nekaterih psihiatričnih motenj.
Druga raziskava, ki je temeljila na enaki populaciji, je pokazala, da v obdobju petih let pred prvim zagonom multiple skleroze ljudje pogosteje obiskujejo zdravnika zaradi težav povezanih s prebavo oziroma gastrointestinalnih motenj. Sem spadajo bolezni požiralnika, vnetje želodčne sluznice ali dvanajsternika, zaprtost in sindrom razdražljivega črevesja. Pogosteje se v tem obdobju ljudem, ki kasneje zbolijo za multiplo sklerozo, predpisuje zdravila za lajšanje simptomov povezanih s prebavo (npr. odvajala). Možna vzroka sta lahko vpletenost črevesne mikrobiote v bolezenski proces in pogostejše jemanje protibolečinskih zdravil, ki povečajo možnost za vnetje želodčne sluznice. Vpliv ima lahko tudi nepravilno delovanje avtonomnega živčnega sistema in posledična zmanjšana gibljivost črevesja. Za ugotavljanje povezave med multiplo sklerozo in gastrointestinalnimi motnjami so potrebne še dodatne raziskave.
Boljše razumevanje lahko prispeva k hitrejšemu zdravljenju
Psihiatrične motnje in gastrointestinalne težave predstavljajo pomembno breme že zelo zgodaj v poteku multiple skleroze in so lahko del prodromalnega obdobja te bolezni. Boljše razumevanje prodromalnih simptomov multiple skleroze bo lahko vodilo v hitrejše prepoznavanje in diagnosticiranje ter posledično zdravljenje. O značilnostih prodroma multiple skleroze bo koristno ozaveščati zdravnike drugih specialnosti, katerih pomoč pogosteje iščejo ljudje v zgodnjem obdobju te bolezni. Predvsem psihiatrična soobolevnost izrazito vpliva na kakovost življenja in napredovanje prizadetosti, zato je pomembno pravočasno prepoznavanje in obvladovanje teh težav.
Viri:
- Chertcoff AS, Yusuf FLA, Zhu F, Evans C, Fisk JD, Zhao Y, Marrie RA, Tremlett H. Psychiatric Comorbidity During the Prodromal Period in Patients With Multiple Sclerosis. Neurology. 2023 Nov 14;101(20):e2026-e2034.
- Yusuf FLA, Zhu F, Evans C, Fisk JD, Zhao Y, Marrie RA, Tremlett H. Gastrointestinal conditions in the multiple sclerosis prodrome. Ann Clin Transl Neurol. 2024 Jan;11(1):185-193.
Prispevek je pripravil Anže Goste, dr. med. specialist nevrologije v Splošni bolnišnice Celje.