Številne raziskave so pokazale, da le 10 % žensk z MS doživi zagon bolezni med nosečnostjo. Po porodu pa se verjetnost za pojav zagona poveča. Glede na študije se pričakuje, da bo približno 30 % žensk z MS po porodu doživelo zagon bolezni. Raziskave so pokazale, da največkrat do zagona pride 3 do 4 mesece po porodu. Razlogi za to so imunološke in hormonske spremembe, obremenjenost z nego otroka in hranjenjem, motnje spanja ter prilagajanje na nove obveznosti. Ob tem ne smemo pozabiti, da imajo ženske z MS različne simptome, ki lahko močno vplivajo na njihovo vsakdanje življenje. Med temi simptomi so utrujenost, spastičnost, motnje mokrenja in drugi. Nekateri od teh simptomov se lahko med nosečnostjo ali po porodu poslabšajo. Žal pa se v času nosečnosti in po porodu večina zdravil, ki bi lahko ublažila te simptome, ne sme uporabljati, saj lahko vplivajo na plod ali novorojenčka.

Poporodno obdobje ter dojenje pri pacientkah z ms

Po porodu je treba uravnotežiti tveganje za zagon bolezni in željo po dojenju. V času dojenja so imunomodulatorna zdravila kontraindicirana, prav tako pa tudi večina zdravil za simptomatsko zdravljenje. Dojenje ne poslabša poteka MS. Odločitev o tem, ali boste dojili ali uporabljali mleko v prahu, je vaša, vendar je priporočljivo, da se o tem posvetujete s svojim nevrologom. Pacientkam z bolj agresivnim potekom bolezni se svetuje takojšen začetek zdravljenja, medtem ko se pri tistih z ugodnejšim potekom bolezni zdravljenje lahko odloži za čas dojenja. Študije so pokazale, da je pri ženskah, ki po porodu ne dojijo, tveganje za zagon večje, medtem ko je pri ženskah, ki dojijo, tveganje za zagon manjše. To velja za ženske, ki izključno dojijo, in ne za tiste, ki že dodajajo obroke mleka. Predvideva se, da vrsta dojenja vpliva na hormonsko ravnovesje v organizmu. Treba pa je poudariti, da ženska, ki doji, ni zaščitena pred zagonom bolezni.

Nikakor ne pozabite, da morajo nove mamice poskrbeti tudi zase. V tem času je zelo pomembno, da si vzamejo dovolj počitka in uživajo zdravo prehrano. Skrb za novorojenčka ni enostavna, zato se za pomoč ne bojte prositi partnerja ali družine.

Vodenje nove mamice z MS predstavlja velik izziv, saj je treba imeti veliko odgovornosti tudi do novorojenčka. Nevrologi ne morejo natančno predvideti poteka bolezni po porodu, saj je ta sama po sebi nepredvidljiva.

 

Prispevek je pripravila Patricia Bitenc, dipl.m.s.

It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.