Motnje senzibilitete oz. občutenja so eden izmed najpogostejših in tudi najpogostejših prvih simptomov MS. Oseba jih zazna kot odsoten, zmanjšan ali pa samo spremenjen občutek na dotik, bolečinski dražljaj ali le pri testiranju zaznavanja vibracij. Pogosto se pojavijo na polovici obraza, na polovici telesa ali pa samo na eni okončini. Oseba jih lahko zaznava tudi kot mravljinčenje ali pa ima občutek, kot da bi ji polovica telesa ali samo ena okončina ”zaspala”. Ponavadi ti občutki trajajo več kot 24 ur in lahko čez nekaj časa izzvenijo. Lahko jih spremlja oslabljena mišična moč v prizadetem udu, ni pa nujno. Lahko se pojavijo tudi v obliki občutka oklepa okoli trupa, takrat postavimo sum na lezijo v hrbtenjači, ponavadi v prsnem predelu.
V bolj redkih primerih se pojavi samo motnja občutenja temperature, lahko je pa ta pridružena npr. občutku oklepa okoli trupa in jo oseba najpogosteje zazna, npr. ob prhanju s toplo ali hladno vodo. Ponavadi jih ob nevrološkem pregledu lahko objektiviziramo, občasno pa tudi ne. Če oseba navaja mravljinčenje, npr. po eni okončini, ob tem pa zaznavanje dotika, bolečinskega dražljaja in vibracij ni moteno, govorimo o parestezijah.
Če motnje občutenja nastanejo na novo pri že diagnosticirani MS in trajajo več kot 24 ur, je treba kontaktirati lečečega nevrologa, saj lahko gre za klinične znake aktivnosti bolezni oz. zagon bolezni.
Prispevek pripravila Saša Gselman, dr. med. specialistka nevrologije