Osebam z MS lahko razni tehnološki pripomočki bistveno olajšajo življenje in jim omogočajo daljšo neodvisnost.
Najpogosteje uporabljen pripomoček vseh ljudi je zagotovo mobilni telefon. Številni imajo že vgrajene možnosti za glasovno upravljanje. S tem si lahko oseba bistveno olajša življenje v primeru, da ima npr. moteno spretnost v okončinah, saj tako ni potrebno iskati po imeniku, ampak se glasovno naroči telefonu naj nekoga pokliče, odpre meni itd. Prav tako pametni telefoni nudijo možnosti klicev v sili in številne aplikacije za uporabo na praktično vseh področjih življenja, kot je npr. za bančništvo, nakupe, vodenje evidenc, koledarje, vreme, urejanje prevozov, vodenje dnevnikov, nastavitve opomnikov jemanja zdravil in podobno. Te aplikacije lahko prihranijo marsikatero pot in čakanje v vrstah, kar je lahko še posebej dragoceno osebi z MS, ki ima večje nevrološke težave. Prav tako te aplikacije pomagajo pri ohranjanju neodvisnosti, saj lahko za del obveznosti, kot je npr. skrb za redno jemanje zdravil, skrbi opomnik na pametnem telefonu. Pametni telefoni pomagajo tudi pri ohranjanju socialnih stikov, ki bi jih sicer mogoče oseba z MS, ki je gibalno ovirana, imela bistveno manj.
Nekatere mobilne aplikacije so posebej uporabne in prilagojene za osebe z MS, kot so npr. Aplikacija za vodenje dnevnika utrudljivosti, My MS Manager, My MS Team, MS Care Connect in podobne. Dodatno lahko oseba z MS koristno uporabi aplikacije za kognitivne treninge, za izvajanje metod sproščanja, telovadbo itd.
Na tržiščih se vedno bolj pojavljajo naprave za glasovno upravljanje doma, ki uporabnikom omogočajo, da z glasom ugaša luči, prižiga ali ugaša televizijo, zaklepa vrata itd. S tem se lahko prihrani marsikatera pot po stanovanju, kar je lahko zelo dobrodošlo.
Osebi z MS, ki je “gibalno ovirana, je bistvenega pomena, da ostane mobilna, za kar je seveda v tej fazi električni voziček s številnimi sistemi za čim lažje upravljanje bistvenega pomena. Ti postajajo tudi vedno bolj sofisticirani in se nadgrajujejo z različnimi elektronskimi dodatki (npr. komunikatorji).
Skratka, tehnologija ima številne pasti, vendar pa ima tudi številne prednosti, ki lahko osebam z MS bistveno izboljšajo kvalitetno življenja.
Prispevek pripravila dr. Saša Gselman, dr. med., spec. nevrologije