Večina pacientov se s prvim zagonom MS sreča v času študija ali iskanja zaposlitve. Nekaj pa se jih z boleznijo sreča nekoliko kasneje. Vsem, ki imajo začrtane jasne cilje in želje za prihodnost, se v trenutku, ko nastopi bolezen, vse podre. Ob diagnozi postane prihodnost neznana, zamegljena, nezanesljiva in ne da se je napovedati. Pacient izgubi občutek varnosti in živi v nenehnem strahu ter stresu.
Ob postavitvi diagnoze MS večina občuti šok, žalost, tesnobo, jezo, krivdo ter čustveno otopelost. Enake občutke lahko izzovejo tudi novi simptomi ali zaplet bolezni. Vsi ti znaki pa lahko vodijo v depresijo. Depresija je čustvena motnja, ki se kaže z močnim občutkom žalosti ali obupom v daljšem časovnem obdobju.
Depresija je lahko samostojna diagnoza ali simptom MS in ni le posledica izzivov in skrbi, ki jih prinaša življenje z MS. Dokazano je, da so vnetne spremembe v imunskem sistemu dejansko povezane z depresijo. Pri MS je depresija eden izmed najpogostejših simptomov. Z njo se srečuje 60 % oseb z MS. Znano je tudi, da je trikrat pogostejša pri pacientih z MS kot pri splošni populaciji.
Simptomi depresije so:
- razdražljivost,
- tesnoba,
- žalost,
- brezup,
- pesimizem,
- napetost,
- občutek krivde,
- nizko samospoštovanje,
- pomanjkanje energije,
- utrujenost,
- zmanjšana koncentracija in osredotočenost,
- anksioznost,
- socialni umik,
- črnogledost,
- motnje spanja,
- pomanjkanje apetita ali prenajedanje,
- izguba užitka v dejavnostih,
- izguba libida,
- bolečina in druge fizične tegobe,
- samomorilne misli ter
- samopoškodovalno vedenje.
Strategija za obvladovanje depresije:
- redna telesna vadba,
- sonce, toplota in sveži zrak,
- pozitivno razmišljanje,
- določitev kratkoročnih in dolgoročnih ciljev,
- aktivnosti za dosego zastavljenih ciljev,
- zdrav življenjski slog,
- zdrava prehrana,
- zmanjšanje stresa,
- higiena spanja (dober spanec, urnik spanja, itd.),
- sproščanje (dihalne vaje, meditacija, joga, čuječnost, itd.),
- druženje z družino in prijatelji,
- psihoterapija ali svetovanje,
- podporna društva in
- zdravila.
Ohraniti dobro razpoloženje kljub MS je lahko velik izziv. V primeru, da vam bolezen pride do živega in občutite, da vpliva na vaše duševno zdravje, se o tem lahko pogovorite z prijatelji, družino, medicinsko sestro, osebnim zdravnikom, nevrologom, psihologom ali psihiatrom. Razumevanje vzrokov in simptomov depresije je ključno za zgodnje ukrepanje in odpravljanje tovrstnih težav. Strategija za obvladovanje depresije ima pomembno vlogo pri obvladovanju stanja in izboljševanju počutja. Poleg tega ima pomembno vlogo tudi zdravljenje z zdravili ter psihoterapija. Vse to omogoča hitrejše okrevanje.
Prispevek je pripravila Patricia Bitenc, dipl.m.s.