Skrivnost dobrega počutja ni več zgolj v redni vadbi in zdravi prehrani – v resnici gre za izkušnjo celotnega telesa. Ker odrasli preživimo večino delovnega časa v pisarni, prehitro potisnemo skrb zase ob stran, medtem ko se osredotočamo na poklicno pot, tudi če imamo najboljši namen, da tega ne bodo dopustili. To lahko vpliva na počutje in pri ljudeh z MS tudi na simptome. Poskusite v svojo vsakodnevno rutino v službi vključiti majhne trike – morda boste presenečeni nad dolgoročno rutino, ki jo boste dosegli.
Spočijte si oči
Za zmanjšanje obremenjenosti oči pri celodnevnem strmenju v zaslon uvedite pravilo 20–20–20: vsakih 20 minut si vzemite 20-sekundni odmor, med katerim gledate predmet, oddaljen za 20 metrov.
Pomagajte si tako: Nastavite si opomnike, ki vas stalno obveščajo, da je čas za odmor. Razširitve spletnega brskalnika, kot je Eye Care for Google Chrome so diskretne – opomnik se prikaže kot majhno pojavno okno v kotu zaslona.1
Igrajte se z žogo ob pisalni mizi
Če pogosto nosite visoke pete, lahko to vpliva na celotno okostje, saj so stopala temelj vašega telesa. Če večino delovnega dne presedite, privoščite stopalom velik oddih z mini masažo.
Pomagajte si tako: V predalu mize imejte majhno žogo (na primer teniško žogico). Medtem ko sedite, sezujte čevlje in izmenično valjajte stopala po žogi, da ublažite pritisk.2
Pijte več vode
To ni ravno revolucionaren nasvet, vendar bi bilo malomarno, če bi ga izpustili. Dehidracija lahko pripelje do utrujenosti in slabšega delovanja možganov. Povezana je tudi z razpoloženjem: zaradi rahle dehidracije lahko postanete razdražljivi, zato zavoljo dobrih odnosov v pisarni ne varčujte preveč z vodo.
Pomagajte si tako: Vključite tudi sodelavce in skupaj uporabljajte viden grafikon, kjer lahko vsi spremljate, koliko kozarcev popijete med delovnim dnem. Načrta se je lažje držati, če vas kolega opomni, da je čas za obisk avtomata za vodo!
Čim več se gibajte
Celodnevno sedenje dokazano škoduje zdravju – tudi če redno telovadite. Ključno je, da poženete kri po žilah – v službi lahko to preprosto dosežete tako, da ob vsaki primerni priložnosti vstanete od mize in da enkrat na uro naredite krog po pisarni.
Pomagajte si tako: To se odlično ujema s pitjem več vode, saj boste morda morali večkrat vstati in oditi na stranišče. Navadite se, da si po vsakem obisku stranišča ponovno nalijete vodo in tako ohranjate cikel skozi ves dan. Če veliko telefonirate in imate na voljo naglavne slušalke, izkoristite priložnost ter se med poslušanjem sogovornika sprehajajte naokoli.3
Čeprav še ni razjasnjeno, kako dolgo traja, da nam nekaj preide v navado – znanost pravi, da nekje od 21 do 254 dni – lahko izvajanje teh majhnih dejanj vsak delovni dan pripelje do nekaterih dolgoročnih zdravih navad.4
Literatura: