Načrtovanje potovanj
Nasveti pred, na in po potovanju iz prve roke (2. del) – od MS-bolnice Darje Majce, ki je dobila diagnozo hkrati s polnoletnostjo, a si ni dovolila, da jo to odvrne od raziskovanja sveta.
Nasveti pred, na in po potovanju iz prve roke (2. del) – od MS-bolnice Darje Majce, ki je dobila diagnozo hkrati s polnoletnostjo, a si ni dovolila, da jo to odvrne od raziskovanja sveta.
Članek je del serije MS in potovanja. Preberite tudi MS in potovanja (1. del) in Na potovanju (3. del).
Darja priporoča skrbno načrtovanje. Najprej je na vrsti opredelitev potovanja, glede na to, kaj in koliko zmorete, kakšne pripomočke uporabljate in za koliko časa pravzaprav greste (vas morda omejujejo zdravniški pregledi, morda aplikacija zdravila na kliniki?). Seveda je ključno vprašanje, kam potujete. Pomembno je preveriti, če je država invalidom prijazna (v smislu dostopnosti infrastrukture), odločiti se je treba tudi za način potovanja (kako). Kot vsak popotnik, si je potrebno tudi zastaviti vprašanje »Za koliko denarja?«. Dejstvo je, da je potovanje invalida zaradi potrebnih prilagoditev hitro še dražje.
Pri ogledih znamenitosti žal za gibalno ovirane vse ne pride v poštev in Darja se je s tem žalostnim dejstvom najtežje soočila pri načrtovanju potovanja po Norveški, ko se je morala odpovedati Trolltungi☹
Iskreno pove, da je zelo dobrodošlo, če na pot ne gresta sama oziroma, če gresta h komu na obisk. To zelo razbremeni partnerja Matica, saj se skrb za vožnjo in organizacijo porazdeli, obenem pa ima Matic tudi možnost, da gre kam po svoje in pri tem ve, da je ona v družbi in s tem popolnoma varna.
Svetuje, da imejte v mislih da bo vaš spremljevalec nesel svoj in še vaš del prtljage, tako da ne pretiravajte s količino.
Vzemite najnujnejše! In najnujnejše za osebo z MS poleg ostalih običajnih reči za preživetje predstavljajo:
Pri pripravljanju prtljage je res pomembna organizacija vseh spakiranih stvari. Celo vrstni red, kako je vse zloženo v potovalno torbo ali nahrbtnik za ročno prtljago je pomemben. Na vrhu naj bo najnujnejše, tisto, kar nosi največ potenciala, da sredi ničesar nenadoma ravno to postane kritični pripomoček za preživetje. Darja priporoča uporabo potovalnih vrečk za lažji pregled oblačil v potovalki – loči po »otočkih« (spodnje perilo, kratke majice, hlače) ali celo po kombinacijah oblačil po dnevih.
Datum priprave: junij 2022
It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.